Valmiermuižas Balles porteris

Alc.5,6% tilp.

Alus darīts par godu Valmieras drāmas teātra izrādei „Balle būs” (režisors Reinis Suhanovs, pirmizrāde 2014. gada decembrī). Izrādes varoņi trijos cēlienos izdzīvo simt gadus Latvijas vēsturē, sākot no 1905. gada. „Balles porteris” ir veltījums izrādes pirmajam cēlienam, kas atspoguļo Krievijas Impērijas laiku, kad Livonijā darītais porteris uz galma dzīru galdiem ieņēma goda vietu līdzās smalkiem Francijas vīniem. Vēstures grezno laiku iedvesmots, darīts no četriem iesaliem un trim apiņiem, šis alus turpināja izsenis daudzinātā portera brūvēšanas slavu.

Nopirkt tiešsaistē

Pieejams

0,5l stikla pudele

Īpašības

ALUS STILS Baltic-Style Porter
ALC. TILP. 5,6 %
KRĀSA / EBC 230 / melna kafija
BLĪVUMS / °P 18
RŪGTUMS / IBU 29
APIŅI ‘Hallertauer Nugget’, ‘Polaris’, ‘Tettnang Tettnanger’ (Vācija)
IESALS Pilzenes, divu veidu grauzdētie, tumšais un gaišais karameļu
BAUDĪŠANAS TEMPERATŪRA +12–14 °C
SADERĪBA Izteiksmīgais porteris var kalpot kā pilntiesīgs maltītes noslēgums, baudīts viens pats, bet labi saderēs arī ar saldākiem, garšā bagātākiem desertiem

Vēsture

Vēsture</

Baltijas portera vēsturē ir daudz līkloču, tomēr varam būt puslīdz droši par vienu – kad karu un muitu dēļ Krievijas augstākajās aprindās iecienītā britu tumšā brūvējuma straume apsīka, izmanīgi aldari Baltijas jūras krastos ķērās pie mēģinājumiem izbrūvēt kaut ko tikpat gardu. Vietējo tradīciju ietekmē eila rauga vietā gan sāka izmantot lāgera raugu, taču tas padarīja alu vēl savdabīgāku, tāpēc Baltijas porteris ātri vien izkaroja savu vietu  līdzās smalkiem šampaniešiem gan Sanktpēterburgas pilīs, gan Rīgas lepnākajos lokālos.

Brūvēšana

Brūvēšana

Valmiermuižā turpina slīpēt Baltijas portera šķautnes. Arī „Balles porterī” līdz ar trijiem klasiskākiem iesaliem izmantoti arī divi īpaši, līdzīgi kafijas pupiņām grauzdēti iesali un Vācijā audzēti apiņi.

Tumšais brūvējums uzsit brūni krēmīgu putu cepuri, kura pieelpo telpu ar salda iesala un saldkrējumotās Vīnes kafijas smaržām. Garšā līdzsvarots espresso rūgtums ar žāvētu augļu niansēm un ilgu saldas kafijas pēcgaršu.