Saulgriezis // Sviests 2017

Tuvojošos vasaras saulgriežus vēlamies sagaidīt ar īpašu spēku, aicinot uz vēl nepieredzētu svētku ieskandināšanas pasākumu Valmiermuižā!

Šogad ieskandināšanas pasākums lepni nes nosaukumu  – SAULGRIEZIS // SVIESTS 2017. Kāpēc tā? Etno – folka festivāls „Sviests”, kas ierasti norisinājās Cēsīs, šogad notiks pie mums Valmiermuižas pils parkā, papildinot gadskārtējās saulgriežu ielīgošanas tradīcijas – tirdziņu, meistarnīcas, uguns rituālu, ar daudz plašāku muzikālo programmu.

Vakara koncertā uzstāsies Tautumeitas, Puuluup (Igaunija), Elza Rozantāle ar grupu, Pekko Käppi& KHHL (Somija) un dūdu un bungu grupa Auļi. Naktī dančus iegriezīs Māsas Dimantas un Cēsu mednieku cepurīšu orķestris.

Dienas programmā šeptes un līdzdarbošanās prieks būs gan lieliem, gan maziem. No plkst. 12.00 līdz 17.00 norisināsies mājražotāju un amatnieku tirdziņš „Ar Gardu muti Valmiermuižā”, ļaujot laikus iegādāt visu nepieciešamo lustīgai svētku svinēšanai.

Dienas pirmajā pusē paredzēta plaša folkloras programma, ļaujot izzināt ne vien mūsu tradīcijas, svētku rituālus, dziesmas un rotaļas, kuras ierādīs „Teikas muzikanti” un folkloras kopas „Ore” un „Skandinieki”, bet nedaudz apjaust arī ārvalstu ieražas, jo pils parkā skanēs arī skanīgās sāmu joikas, kuras izdziedās  sāmu koris no Norvēģijas „Dimitri Joavku”.

Līdzās lustēm un andelei būs iespējams apmeklēt dažādas meistarnīcas, kurās piedalīties aicināts gan liels, gan mazs, lai zinošu meistaru pavadībā iepazītu latviešiem nozīmīgas dzīvesziņas:

  • Amatniece Līga Mergina ierādīs kā pašu spēkiem izveidot maizes krāsni un iesaistīs viesus maizes cepšanā;
  • Prievīti, rokassprādzi vai jostu būs iespējams uzmeistarot celošanas un aušanas meistarnīcā;
  •  Še būs iespējam apmeklēt pat pirti un iepazīt pirts zintis – izzināt pirts rituālus, piedalīties slotu siešanā, pagatavot pirts skrubi un citas noderīgas lietas;
  • Kur vasaras saulgrieži, tur siers un siera siešanas meistarnīca, kur Valmieras Novadpētniecības muzeja saimnieces ierādīs stiķus siera siešanā;
  • Protams, saulgriežiem par godu, neiztikt bez kroņu un pušķojumu darināšanas gan no ziediem, gan siena.
  • Pašiem pacietīgākajiem, Amatas mājas meistari, ierādīs, cik smaks un akurāts darbs ir kokles grebšana.

Uguns rituālu šogad plānojam pacelt pavisam augstu – simbolizējot sauli tās zenītā. Parkā tiks uzstādīta uguns skulptūra, kur ikviens varēs līdzdarboties tās papildināšanā. Skulptūras autori būs „Jordi NN” no Spānijas un „Mantvydas VV” no Lietuvas, kas uguns skulptūras kopā veido jau vismaz 4 gadus, papildinot folkloras pasākumus dažādās valstīs.

Ar visu plašāk un vēl precīzāk var iepazīties šeit: http://lauska.lv/sviests/

Uz satikšanos Valmiermuižā!